2013

 

Board
CEO - Wayne WENDT
Chairman - Steven JOHNSON
Secretary - Jim LANDY
Treasurer - Mark McCONAGLE
Brad BULOW
Chris WILLIAMS

 

SPONSORS
Naming Sponsor - STOCKLAND
Platinum - IPSWICH JETS RUGBY LEAGUE FOOTBALL CLUB Inc, 
Gold -  YELLOW JERSEY,FUSION FLOOR SANDING, BARTERCARD, NUGROW LANDSCAPING SUPPLIES,SUN ENGINEERING, QLD LAW GROUP, JR STEPHENS, IPSWICH CITY COUNCIL, MAYOR Paul PISASALE, COUNCILLOR Cheryl BROMAGE, XXXX LION.
Silver - APPRENTICESHIPS QUEENSLAND,  CASH CONVERTERS, BRAND and SLATER, ROHRIG, QUEENSLAND TIMES, YELLOWTAIL WINES.
Bronze - SIMCOE INDUSTRIAL PAINTING, TONY BAUER PLUMBING, UNIVERSITY QUEENSLAND, SRJ ACCOUNTANTS, BREMER FORD, CHOICES BY MALLETS, ANDREW McCLURE MECHANICAL, HOOPERS CARPETS, SID's PLACE, HARVEST MARKETS AND PHYSIO ACTIVE.

INTRUST SUPER CUP
The Team

Competition
INTRUST SUPER CUP

Finished
5th

 

Coach
Ben & Shane WALKER
 

Captain
Keiron LANDER/Ian LACEY

Angus CHRISTENSEN, Brendon MARSHALL, Chris PORTER,  Dane PHILLIPS, Donald MALONE, Francis RENOUF, Fred TILA,  Ian LACEY, Jacob LING, James FURMINGER, Jarred McINALLY, Javarn WHITE, Jermaine ALBERTS, Josh VEIVERS, Keiron LANDER, Kurtis LINGWOODOCK, Lama TASI, Liam CAPEWELL,  Luke POLLOCK,  Matt PARCELL, Max SEUMANUTAFA, Michael FISHER,  Nathaniel NEALE, Nemani VALEKAPA, Rod GRIFFIN, Rowan WINTERFEILD, Sam MARTIN, Sam PARCELL, Slade KING, Tasi TASI, Tom GUYMER, Tyson LOFIPO, Troy O'SULLIVAN, TU'U MAORI, Liam CAPEWELL.

Support Staff
Darren LINGARD- Manager
Jim LANDY 
Dr Roy SAUNDERS -Team Doctor
Matthew BARRADEEN - CUP Head FAO
Dean ARBUTHNOT - Colts Head FAO
Aria SIAGA -FOGS FAO
Michael NUNN - TV Analyst & Trainer
Dave WILKINSON -Wrestling Coach
Rickie DODD - Fitness Training
Ben FRENCH -Physio
 Reece PAGEL - Stregth & Conditioning Coach
Joel ARBUTHNOT -Trainer
Phil BRADY - Trainer
Fred BELFORD

A GRADE

The Team

Competition
FOGS Cup

Finished
4th/Grand Finalists
 

Coach
Todd BROWN

Captain
 

Players
Angus CHRISTENSEN, Billy McCONNACHIE,  Chris PORTER, Chris ASH, DJ PURCELL, Francis RENOUF,  Fred ROBINSON, Fred TILA, Jacob SINN, Jake BUSBY, Jake ODOHERTY, James FURMINGER, Joseph MIKA, Josh SEAGE, Josh VEIVERS,  Kevin BELL (c), Khan AHWANG, Lance SUA POE, Luke POLLOCK, Mahe PASEKA, Matt McPHEE, Max SEUMANUTAFA, Micheal FISHER, Micheal GARVEY,  Ollie OLDS, Randall PURCELL, Ray SCHUSTER, Slade KING, Tim NEWTON, Tom GYMER, Tuta MANU, Tu'u MAORI, Nemani VALEKAPA , Zeb NUUOLA
 

 

Support Staff
Mark BISHOP - Co Coach
Stewart TOWLER -Manager

 

Colts GRADE

The Team

Competition
Fogs Colts Challange

Finished
10th

Coach
Brendon LINDSAY/Adam BOETTCHER

Captain
 

Players
Beau WHITE, Brent NEWTON, Charlie GALO,  Elliot STANDFIELD,  Eugene FIU, Francis WINTERSTEIN,  Geoffrey BROOME, George MARCHANT,Gerico CECIL, Jacob SINN, Jake O'DOHERTY, Jayden ADAMS, Jordan UPKETT, Kyle BLACKMAN, Leolana LEMALU, Matthew FAIRHURST, Mitchell TUITE, Moli Pine SEFU, Oliver OLDS, Perry IOANE, Peter WHITTAKER, Rohan SCHULZ, Sam PARCELL, Saunda SEUMANUTAFA, Sean HAMS, Steven RACH, Tasi TASI, Tomas WILLIAMS, Wilson BENNET. 

 

Support Staff
Peter HOCKINGS - Manager